Wurth Electronics Inc 890324025045CS
890324025045CS picture photo
Mfg. Part Number
890324025045CS
Manufacturer
Product Category
Film Capacitors
Brief Description
CAP FILM 0.68UF 10% 275VAC RAD
Datasheet Download
890324025045CS.pdf
Availability of 890324025045CS
QUANTITY
890324025045CS Order Process
Ship out your order
Specifications of 890324025045CS
Internal Part NumberEIS-890324025045CS
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductWCAP-FTXX Film Capacitors
Standard Package500
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesWCAP-FTX2
PackagingBulk
Capacitance0.68µF
Tolerance±10%
Voltage Rating - AC275V
Voltage Rating - DC-
Dielectric MaterialPolypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.709" L x 0.394" W (18.00mm x 10.00mm)
Height - Seated (Max)0.650" (16.50mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing0.591" (15.00mm)
ApplicationsEMI, RFI Suppression
FeaturesX2 Safety Rated
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)890324025045CS
Related Links8903240, 890324025045CS Datasheet, Wurth Electronics Inc Distributor
890324025045CS Details Description
Related parts for 890324025045CS
FUSE GLASS 250MA 350VAC 140VDC datasheet.pdf
FUSE 1.5A 600V FAST UL CSA datasheet.pdf
CAP ALUM 4.7UF 20% 25V SMD datasheet.pdf
TVS DIODE 16.2VWM 29.1VC 1.5KE datasheet.pdf
IC POE CONTROLLER MIDSPAN 40QFN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 95V 150W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 33W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 100W datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X12MM XCUT T412 datasheet.pdf
VAPOR SEAL datasheet.pdf
LASER MODULE datasheet.pdf
CAP ALUM 470UF 20% 63V RADIAL datasheet.pdf