Vishay/Sprague 893D225X9025D2TE3
893D225X9025D2TE3 picture photo
Mfg. Part Number
893D225X9025D2TE3
Manufacturer
Product Category
Tantalum Capacitors
Brief Description
CAP TANT 2.2UF 25V 10% 2917
Datasheet Download
893D225X9025D2TE3.pdf
Availability of 893D225X9025D2TE3
QUANTITY
893D225X9025D2TE3 Order Process
Ship out your order
Specifications of 893D225X9025D2TE3
Internal Part NumberEIS-893D225X9025D2TE3
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesConformal Coated Tantalum Capacitors
Molded Tantalum Surface Mount Capacitors
Standard Package500
Category Capacitors
FamilyTantalum Capacitors
SeriesTANTAMOUNT® 893D
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance2.2µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated25V
ESR (Equivalent Series Resistance)2.1 Ohm
TypeMolded
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case2917 (7343 Metric)
Size / Dimension0.287" L x 0.169" W (7.30mm x 4.30mm)
Height - Seated (Max)0.122" (3.10mm)
Lead Spacing-
Manufacturer Size CodeD
FeaturesFail Safe with Built-in Fuse
Lifetime @ Temp.-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)893D225X9025D2TE3
Related Links893D225X, 893D225X9025D2TE3 Datasheet, Vishay/Sprague Distributor
893D225X9025D2TE3 Details Description
Related parts for 893D225X9025D2TE3
CONN EDGECARD 36POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CONN RCPT 100POS .8MMFH 17H GOLD datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 22POS STRGHT PIN datasheet.pdf
CONN MAGJACK 1PORT 1000 BASE-T datasheet.pdf
BOOT MOLDED datasheet.pdf
RES SMD 673 OHM 0.02% 1/4W 0805 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 99W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 150W datasheet.pdf
CONVERT DC/DC 28VIN 18.5VOUT 75W datasheet.pdf
FILTER EMI 2200PF 100V RADIAL datasheet.pdf
DIODE ZENER 6.8V 410MW SOD123 datasheet.pdf
CONN HEADER 0.5MM 40POS SMD R/A datasheet.pdf