TDK Corporation MLF2012E5R6KT000
MLF2012E5R6KT000 picture photo
Mfg. Part Number
MLF2012E5R6KT000
Brief Description
FIXED IND 5.6UH 15MA 600 MOHM
Datasheet Download
MLF2012E5R6KT000.pdf
Availability of MLF2012E5R6KT000
QUANTITY
MLF2012E5R6KT000 Order Process
Ship out your order
Specifications of MLF2012E5R6KT000
Internal Part NumberEIS-MLF2012E5R6KT000
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
Standard Package2,000
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesMLF
Material - CoreFerrite
Inductance5.6µH
Tolerance±10%
Current Rating15mA
Current - Saturation-
ShieldingShielded
DC Resistance (DCR)600 mOhm Max
Q @ Freq50 @ 4MHz
Frequency - Self Resonant45MHz
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Frequency - Test4MHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max)0.057" (1.45mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MLF2012E5R6KT000
Related LinksMLF2012E, MLF2012E5R6KT000 Datasheet, TDK Corporation Distributor
MLF2012E5R6KT000 Details Description
Related parts for MLF2012E5R6KT000
RES SMD 2.67K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
IC REG LDO ADJ 40MA 8SOIC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS R/A .100 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CONN PLUG 9POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
CAP CER 150PF 500V X7R RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 25W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 75W datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 0.4VA 28V datasheet.pdf