Panasonic Electronic Components ELJ-RF5N6ZFB
ELJ-RF5N6ZFB picture photo
Mfg. Part Number
ELJ-RF5N6ZFB
Brief Description
FIXED IND 5.6NH 340MA 190 MOHM
Datasheet Download
ELJ-RF5N6ZFB.pdf
Availability of ELJ-RF5N6ZFB
QUANTITY
ELJ-RF5N6ZFB Order Process
Ship out your order
Specifications of ELJ-RF5N6ZFB
Internal Part NumberEIS-ELJ-RF5N6ZFB
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLELJx Series EOL
ELJx Series Disc 19/Jun/2015
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Material - CoreNon-Magnetic
Inductance5.6nH
Tolerance±0.2nH
Current Rating340mA
Current - Saturation-
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)190 mOhm Max
Q @ Freq8 @ 100MHz
Frequency - Self Resonant4.6GHz
Operating Temperature-20°C ~ 85°C
Frequency - Test100MHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.040" L x 0.024" W (1.00mm x 0.50mm)
Height - Seated (Max)0.022" (0.55mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ELJ-RF5N6ZFB
Related LinksELJ-RF, ELJ-RF5N6ZFB Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
ELJ-RF5N6ZFB Details Description
Related parts for ELJ-RF5N6ZFB
CONVERTER MOD DC/DC 12V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 200W datasheet.pdf
2.0 WTB HDR ASSY ST 3CKT datasheet.pdf
RES 7.87K OHM 1/20W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 680UF 20% 16V RADIAL datasheet.pdf
TERM SDR VW SN datasheet.pdf
CONN SOCKET PGA ZIF GOLD datasheet.pdf
CAP ALUM 0.22UF 20% 50V RADIAL datasheet.pdf