Vishay Sfernice RH5022R00FS03
RH5022R00FS03 picture photo
Mfg. Part Number
RH5022R00FS03
Manufacturer
Product Category
Chassis Mount Resistors
Brief Description
RES CHAS MNT 22 OHM 1% 50W
Datasheet Download
RH5022R00FS03.pdf
Availability of RH5022R00FS03
QUANTITY
RH5022R00FS03 Order Process
Ship out your order
Specifications of RH5022R00FS03
Internal Part NumberEIS-RH5022R00FS03
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package10
Category Resistors
FamilyChassis Mount Resistors
SeriesRH
PackagingBulk
Resistance (Ohms)22
Tolerance±1%
Power (Watts)50W
CompositionWirewound
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 200°C
FeaturesMoisture Resistant
Coating, Housing TypeAluminum
Mounting FeatureFlanges
Size / Dimension1.969" L x 0.843" W (50.00mm x 21.40mm)
Height0.591" (15.00mm)
Lead StyleSolder Lugs
Package / CaseAxial, Box
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RH5022R00FS03
Related LinksRH5022, RH5022R00FS03 Datasheet, Vishay Sfernice Distributor
RH5022R00FS03 Details Description
Related parts for RH5022R00FS03
RES SMD 7.68 OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf