Vishay/Sprague 893D475X0035D2TE3
893D475X0035D2TE3 picture photo
Mfg. Part Number
893D475X0035D2TE3
Manufacturer
Product Category
Tantalum Capacitors
Brief Description
CAP TANT 4.7UF 35V 20% 2917
Datasheet Download
893D475X0035D2TE3.pdf
Availability of 893D475X0035D2TE3
QUANTITY
893D475X0035D2TE3 Order Process
Ship out your order
Specifications of 893D475X0035D2TE3
Internal Part NumberEIS-893D475X0035D2TE3
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesConformal Coated Tantalum Capacitors
Molded Tantalum Surface Mount Capacitors
Standard Package500
Category Capacitors
FamilyTantalum Capacitors
SeriesTANTAMOUNT® 893D
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance4.7µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated35V
ESR (Equivalent Series Resistance)1.2 Ohm
TypeMolded
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case2917 (7343 Metric)
Size / Dimension0.287" L x 0.169" W (7.30mm x 4.30mm)
Height - Seated (Max)0.122" (3.10mm)
Lead Spacing-
Manufacturer Size CodeD
FeaturesFail Safe with Built-in Fuse
Lifetime @ Temp.-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)893D475X0035D2TE3
Related Links893D475X, 893D475X0035D2TE3 Datasheet, Vishay/Sprague Distributor
893D475X0035D2TE3 Details Description
Related parts for 893D475X0035D2TE3
IDC CABLE - MKR60K/MC60G/MCG60K datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 7.5A 115V datasheet.pdf
LED 3MM QUAD LEVEL CBI datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 50W datasheet.pdf
MACHINE SCREW FLAT SLOTTED M6 datasheet.pdf
CONN SOCKET 120POS 4ROW R/A GOLD datasheet.pdf
1.25MM M HSG 2X6 POS datasheet.pdf
RS-F8/ID CAB INTFACE datasheet.pdf
.0625 MS HYFEN PIN ASSEM datasheet.pdf
HEATSINK 50X50X10MM XCUT T412 datasheet.pdf
CAP FILM 33NF 5% 250VDC RAD datasheet.pdf