Vishay/Sprague 893D685X0020C2TE3
893D685X0020C2TE3 picture photo
Mfg. Part Number
893D685X0020C2TE3
Manufacturer
Product Category
Tantalum Capacitors
Brief Description
CAP TANT 6.8UF 20V 20% 2312
Datasheet Download
893D685X0020C2TE3.pdf
Availability of 893D685X0020C2TE3
QUANTITY
893D685X0020C2TE3 Order Process
Ship out your order
Specifications of 893D685X0020C2TE3
Internal Part NumberEIS-893D685X0020C2TE3
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesConformal Coated Tantalum Capacitors
Molded Tantalum Surface Mount Capacitors
Standard Package500
Category Capacitors
FamilyTantalum Capacitors
SeriesTANTAMOUNT® 893D
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance6.8µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated20V
ESR (Equivalent Series Resistance)1.9 Ohm
TypeMolded
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case2312 (6032 Metric)
Size / Dimension0.236" L x 0.126" W (6.00mm x 3.20mm)
Height - Seated (Max)0.110" (2.79mm)
Lead Spacing-
Manufacturer Size CodeC
FeaturesFail Safe with Built-in Fuse
Lifetime @ Temp.-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)893D685X0020C2TE3
Related Links893D685X, 893D685X0020C2TE3 Datasheet, Vishay/Sprague Distributor
893D685X0020C2TE3 Details Description
Related parts for 893D685X0020C2TE3
IC GATE OR 4CH 2-INP 14-DIP datasheet.pdf
SCREWDRIVER SLOT 0.4X2MM 6.18" datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS .156 EYELET datasheet.pdf
CONN MOD JACK 4P4C VERT UNSHLD datasheet.pdf
CAP CER 1UF 50V Z5U RADIAL datasheet.pdf
IC DDR3 SDRAM 2GBIT 78WBGA datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X20MM R-TAB T766 datasheet.pdf
CONN RCPT 41POS JAM NUT W/SKT datasheet.pdf
IC SRAM 4MB 45NS 32TSOP datasheet.pdf
RJ45 RA SHIELD LED 4 PORT datasheet.pdf
EVAL BOARD RF NFC MULTI-SENSOR datasheet.pdf
24-bit, 192kHz Stereo DAC with Volume Control IC datasheet.pdf