Vishay/Sprague 893D685X0020C2TE3
893D685X0020C2TE3 picture photo
Mfg. Part Number
893D685X0020C2TE3
Manufacturer
Product Category
Tantalum Capacitors
Brief Description
CAP TANT 6.8UF 20V 20% 2312
Datasheet Download
893D685X0020C2TE3.pdf
Availability of 893D685X0020C2TE3
QUANTITY
893D685X0020C2TE3 Order Process
Ship out your order
Specifications of 893D685X0020C2TE3
Internal Part NumberEIS-893D685X0020C2TE3
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesConformal Coated Tantalum Capacitors
Molded Tantalum Surface Mount Capacitors
Standard Package500
Category Capacitors
FamilyTantalum Capacitors
SeriesTANTAMOUNT® 893D
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance6.8µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated20V
ESR (Equivalent Series Resistance)1.9 Ohm
TypeMolded
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case2312 (6032 Metric)
Size / Dimension0.236" L x 0.126" W (6.00mm x 3.20mm)
Height - Seated (Max)0.110" (2.79mm)
Lead Spacing-
Manufacturer Size CodeC
FeaturesFail Safe with Built-in Fuse
Lifetime @ Temp.-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)893D685X0020C2TE3
Related Links893D685X, 893D685X0020C2TE3 Datasheet, Vishay/Sprague Distributor
893D685X0020C2TE3 Details Description
Related parts for 893D685X0020C2TE3
IC MPU POWERPC 400MHZ 360BGA datasheet.pdf
IC SRAM 16MBIT 45NS 48TSOP datasheet.pdf
CAP CER 7PF 250V NP0 0603 datasheet.pdf
FIXED IND 13NH 600MA 130 MOHM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 150W datasheet.pdf
RES 1.62K OHM 3/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
NYLON INSL W/INSULATION GRIP DIS datasheet.pdf
FIXED IND 27UH 214MA 2.75 OHM TH datasheet.pdf
CONN RCPT 4POS BOX MNT SKT datasheet.pdf