Vishay Semiconductor/Diodes Division 8EWF12STR
8EWF12STR picture photo
Mfg. Part Number
8EWF12STR
Manufacturer
Product Category
Diodes, Rectifiers - Single
Brief Description
DIODE GEN PURP 1.2KV 8A DPAK
Datasheet Download
8EWF12STR.pdf
Availability of 8EWF12STR
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
8EWF12STR Order Process
Ship out your order
Specifications of 8EWF12STR
Internal Part NumberEIS-8EWF12STR
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,000
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyDiodes, Rectifiers - Single
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Diode TypeStandard
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)1200V (1.2kV)
Current - Average Rectified (Io)8A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If1.3V @ 8A
SpeedFast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr)270ns
Current - Reverse Leakage @ Vr100µA @ 1200V
Capacitance @ Vr, F-
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseTO-252-3, DPak (2 Leads + Tab), SC-63
Supplier Device PackageD-PAK (TO-252AA)
Operating Temperature - Junction-40°C ~ 150°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)8EWF12STR
Related Links8EWF, 8EWF12STR Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
8EWF12STR Details Description
Related parts for 8EWF12STR
BATTERY PACK 9.6V 180MAH NICAD datasheet.pdf
FIXED IND 56NH 150MA 4 OHM SMD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS .156 EXTEND datasheet.pdf
IC REG LDO 1.8V 0.3A 6HSON datasheet.pdf
CAP CER 1500PF 25V NP0 0805 datasheet.pdf
CONN RCPT 3POS FREE HNG W/SCKT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 25W datasheet.pdf
DIODE ZENER 9.1V 500MW SOD123 datasheet.pdf
RES 68.1 OHM 1.5W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 5.6PF 50V NP0 0603 datasheet.pdf
DIODE ZENER 47V 3W DO204AL datasheet.pdf
CONN HDR 78POS 2.54MM T/H datasheet.pdf