Preci-Dip 8FM-38-0009-02-146191
8FM-38-0009-02-146191 picture photo
Mfg. Part Number
8FM-38-0009-02-146191
Manufacturer
Product Category
Rectangular Connectors - Headers, Receptacles, Female Sockets
Brief Description
Connector Socket 9 Position 0.100" (2.54mm) Gold Surface Mount, Right Angle
Datasheet Download
8FM-38-0009-02-146191.pdf
Availability of 8FM-38-0009-02-146191
QUANTITY
8FM-38-0009-02-146191 Order Process
Ship out your order
Specifications of 8FM-38-0009-02-146191
Internal Part NumberEIS-8FM-38-0009-02-146191
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationRoHS Declaration
Standard Package2,000
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular Connectors - Headers, Receptacles, Female Sockets
Series8FM
PackagingTape & Reel (TR)
Connector TypeSocket
Contact TypeFemale Socket
Number of Positions9
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.100" (2.54mm)
Number of Rows1
Row Spacing-
Mounting TypeSurface Mount, Right Angle
TerminationSolder
Fastening Type-
Features-
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness29.5µin (0.75µm)
ColorBlack
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)8FM-38-0009-02-146191
Related Links8FM-38-000, 8FM-38-0009-02-146191 Datasheet, Preci-Dip Distributor
8FM-38-0009-02-146191 Details Description
Related parts for 8FM-38-0009-02-146191
TERM BLOCK PLUG 19POS 5.08MM datasheet.pdf
Crystal 14.7456MHz 30ppm 13pF 50 Ohm -20°C - 70°C Surface Mount 4-SMD, No Lead (DFN, LCC) datasheet.pdf
IC TXRX 5V RS232 W/SHTDWN 28DIP datasheet.pdf
CAP CER 0.1UF 50V Y5V RADIAL datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE SPST 8A 12V datasheet.pdf
SWITCH BLOCK ILLUM SPST-NC 10A datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 200W datasheet.pdf
RES 36.5 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC FLIP FLOP DUAL JK 16SOIC datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X10MM L-TAB datasheet.pdf
AM5 SWITCH 16A SPST-NC SHRT RLLR datasheet.pdf
CRYSTAL 38.000 MHZ SERIES SMT datasheet.pdf