Coto Technology 8L02-12-01
8L02-12-01 picture photo
Mfg. Part Number
8L02-12-01
Manufacturer
Product Category
Signal Relays, Up to 2 Amps
Brief Description
RELAY REED DPST 500MA 12V
Datasheet Download
8L02-12-01.pdf
Availability of 8L02-12-01
QUANTITY
8L02-12-01 Order Process
Ship out your order
Specifications of 8L02-12-01
Internal Part NumberEIS-8L02-12-01
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Mfg Application NotesReed Relays Technical, Appl Into
Standard Package25
Category Relays
FamilySignal Relays, Up to 2 Amps
Series8L
PackagingTube
Relay TypeReed
Coil TypeNon Latching
Coil Current24mA
Coil Voltage12VDC
Contact FormDPST (2 Form A)
Contact Rating (Current)500mA
Switching Voltage200VAC, 200VDC - Max
Turn On Voltage (Max)9.6 VDC
Turn Off Voltage (Min)1 VDC
Operate Time0.5ms
Release Time1ms
FeaturesDiode
Mounting TypeThrough Hole
Termination StylePC Pin
Contact Material-
Coil Power-
Coil Resistance500 Ohms
Operating Temperature-20°C ~ 85°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)8L02-12-01
Related Links8L02-, 8L02-12-01 Datasheet, Coto Technology Distributor
8L02-12-01 Details Description
Related parts for 8L02-12-01
LIGHT PIPE 3X5.5MM RA RECT SMD datasheet.pdf
IC SDRAM 64MBIT 143MHZ 90VFBGA datasheet.pdf
OSC XO 500.000MHZ LVPECL SMD datasheet.pdf
CONV DC/DC 10W 18-36VIN 12VOUT datasheet.pdf
OSCILLATOR XO 24.576MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
SWITCH TACTILE SPST-NO 0.05A 12V datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 200W datasheet.pdf
RES SMD 53K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CIR BRKR THRM 15A 200VAC 28VDC datasheet.pdf
OSC MEMS 25.0007MHZ CMOS SMD datasheet.pdf