Coto Technology 8L41-12-111
8L41-12-111 picture photo
Mfg. Part Number
8L41-12-111
Manufacturer
Product Category
Signal Relays, Up to 2 Amps
Brief Description
RELAY REED SPDT 250MA 12V
Datasheet Download
8L41-12-111.pdf
Availability of 8L41-12-111
QUANTITY
8L41-12-111 Order Process
Ship out your order
Specifications of 8L41-12-111
Internal Part NumberEIS-8L41-12-111
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Mfg Application NotesReed Relays Technical, Appl Into
Standard Package25
Category Relays
FamilySignal Relays, Up to 2 Amps
Series8L
PackagingTube
Relay TypeReed
Coil TypeNon Latching
Coil Current24mA
Coil Voltage12VDC
Contact FormSPDT (1 Form C)
Contact Rating (Current)250mA
Switching Voltage100VAC, 100VDC - Max
Turn On Voltage (Max)9.6 VDC
Turn Off Voltage (Min)1 VDC
Operate Time1ms
Release Time1.5ms
FeaturesDiode, Electrostatic Shield
Mounting TypeThrough Hole
Termination StylePC Pin
Contact Material-
Coil Power-
Coil Resistance500 Ohms
Operating Temperature-20°C ~ 85°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)8L41-12-111
Related Links8L41-, 8L41-12-111 Datasheet, Coto Technology Distributor
8L41-12-111 Details Description
Related parts for 8L41-12-111
RES SMD 210 OHM 0.25% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CAP CER 0.80PF 150V 0605 datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 18POS STRGHT PINS datasheet.pdf
IC REG LDO ADJ 0.2A SOT223 datasheet.pdf
SWITCH ROTARY datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 5V 400MA 2W datasheet.pdf
IC PRESSURE SENSOR 32QFN datasheet.pdf
CABLE 4POS datasheet.pdf
CONN EDGECARD 26POS .100" datasheet.pdf
HEATSINK 60X60X25MM XCUT datasheet.pdf
OSC MEMS PROG 5.0X3.2MM 2.5V datasheet.pdf