Coto Technology 8L41-24-011
8L41-24-011 picture photo
Mfg. Part Number
8L41-24-011
Manufacturer
Product Category
Signal Relays, Up to 2 Amps
Brief Description
RELAY REED SPDT 250MA 24V
Datasheet Download
8L41-24-011.pdf
Availability of 8L41-24-011
QUANTITY
8L41-24-011 Order Process
Ship out your order
Specifications of 8L41-24-011
Internal Part NumberEIS-8L41-24-011
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Mfg Application NotesReed Relays Technical, Appl Into
Standard Package25
Category Relays
FamilySignal Relays, Up to 2 Amps
Series8L
PackagingTube
Relay TypeReed
Coil TypeNon Latching
Coil Current12mA
Coil Voltage24VDC
Contact FormSPDT (1 Form C)
Contact Rating (Current)250mA
Switching Voltage100VAC, 100VDC - Max
Turn On Voltage (Max)19.2 VDC
Turn Off Voltage (Min)2 VDC
Operate Time1ms
Release Time1.5ms
FeaturesDiode
Mounting TypeThrough Hole
Termination StylePC Pin
Contact Material-
Coil Power-
Coil Resistance2 kOhms
Operating Temperature-20°C ~ 85°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)8L41-24-011
Related Links8L41-, 8L41-24-011 Datasheet, Coto Technology Distributor
8L41-24-011 Details Description
Related parts for 8L41-24-011
RES SMD 348 OHM 1% 1/2W 1210 datasheet.pdf
CONN HEADER 32POS .100" SGL GOLD datasheet.pdf
BUZZER MAGNETIC 3.6V 9.0MM SMD datasheet.pdf
CONN RCPT 9POS 24AWG MTA-156 datasheet.pdf
CONN RCPT PNL MNT 4POS W/PIN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 95V 100W datasheet.pdf
RES 145 OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CAP TANT 2.7UF 5% 75V AXIAL datasheet.pdf
CONN SOCKET 300POS 5ROW R/A GOLD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 500W datasheet.pdf