Preci-Dip 8MM-11-0002-02-131191
8MM-11-0002-02-131191 picture photo
Mfg. Part Number
8MM-11-0002-02-131191
Manufacturer
Product Category
Rectangular Connectors - Spring Loaded
Brief Description
CONN SPRING PAD 2POS SNGL SMD
Datasheet Download
8MM-11-0002-02-131191.pdf
Availability of 8MM-11-0002-02-131191
QUANTITY
8MM-11-0002-02-131191 Order Process
Ship out your order
Specifications of 8MM-11-0002-02-131191
Internal Part NumberEIS-8MM-11-0002-02-131191
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationRoHS Declaration
Standard Package2,000
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular Connectors - Spring Loaded
Series8mm
PackagingTape & Reel (TR)
Connector TypePiston
Number of Contacts2
Pitch0.100" (2.54mm)
Number of Rows1
Row Spacing-
Mounting TypeSurface Mount, Right Angle
MaterialBrass
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness10µin (0.25µm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)8MM-11-0002-02-131191
Related Links8MM-11-000, 8MM-11-0002-02-131191 Datasheet, Preci-Dip Distributor
8MM-11-0002-02-131191 Details Description
Related parts for 8MM-11-0002-02-131191
CONN RING 22-26 AWG #2 BUDGET datasheet.pdf
KWIK-CHG DESIGNATION STRIPS DBL datasheet.pdf
RES 30.1 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
TOOL HAND CRIMPER 24-26AWG ASSY datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 50W datasheet.pdf
RES 1.91M OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CAP TANT 2.2UF 10% 100V AXIAL datasheet.pdf
HOLDER KIT datasheet.pdf
RES SMD 49.9KOHM 0.01% 0.4W 2010 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS .125" datasheet.pdf
CIR BRKR THRM 30A datasheet.pdf
IC JFET DVR SGL 1200V 4A DSO19 datasheet.pdf