| Internal Part Number | EIS-8N3Q001EG-1105CDI | |
| Lead Free Status / RoHS Status | Contains lead / RoHS non-compliant | |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) | |
| Production Status (Lifecycle) | In Production | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Standard Package | 364 | |
| Category | Integrated Circuits (ICs) | |
| Family | Clock/Timing - Programmable Timers and Oscillators | |
| Series | FemtoClock® NG | |
| Packaging | Tray | |
| Type | Clock Oscillator | |
| Count | - | |
| Frequency | 110MHz | |
| Voltage - Supply | 3.135 V ~ 3.465 V | |
| Current - Supply | 140mA | |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C | |