Panasonic Electronic Components 8TPE100MAZB
8TPE100MAZB picture photo
Mfg. Part Number
8TPE100MAZB
Manufacturer
Product Category
Tantalum - Polymer Capacitors
Brief Description
CAP TANT POLY 100UF 8V 1411
Datasheet Download
8TPE100MAZB.pdf
Availability of 8TPE100MAZB
QUANTITY
8TPE100MAZB Order Process
Ship out your order
Specifications of 8TPE100MAZB
Internal Part NumberEIS-8TPE100MAZB
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Mfg Application NotesUnderstanding Polymer and Hybrid Capacitors
Featured ProductPOSCAP™ Capacitors
Hot New Technologies
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1
Category Capacitors
FamilyTantalum - Polymer Capacitors
SeriesPOSCAP™ TPE
PackagingCut Tape (CT)
Capacitance100µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated8V
ESR (Equivalent Series Resistance)35 mOhm
TypeMolded
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case1411 (3528 Metric)
Size / Dimension0.138" L x 0.110" W (3.50mm x 2.80mm)
Height - Seated (Max)0.079" (2.00mm)
Lead Spacing-
Manufacturer Size CodeB2
FeaturesGeneral Purpose
Lifetime @ Temp.-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)8TPE100MAZB
Related Links8TPE1, 8TPE100MAZB Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
8TPE100MAZB Details Description
Related parts for 8TPE100MAZB
RES SMD 35.7 OHM 1% 1/8W 1206 datasheet.pdf
CAP CER 12PF 100V NP0 0603 datasheet.pdf
IC XLATOR LVTTL/LVCMOSECL 8TSSOP datasheet.pdf
RES SMD 953 OHM 0.05% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 62POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 400W datasheet.pdf
VHDCI INSIDE SHELL 34 AWG BLACK datasheet.pdf
FIXED IND 12MH 200MA 9.21 OHM TH datasheet.pdf
HEATSINK 60X60X15MM XCUT T412 datasheet.pdf
CAP FILM 47NF 10% 250VDC AXIAL datasheet.pdf