Vicor Corporation VE-24D-CV-B1
VE-24D-CV-B1 picture photo
Mfg. Part Number
VE-24D-CV-B1
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 85V 150W
Datasheet Download
VE-24D-CV-B1.pdf
Availability of VE-24D-CV-B1
QUANTITY
VE-24D-CV-B1 Order Process
Ship out your order
Specifications of VE-24D-CV-B1
Internal Part NumberEIS-VE-24D-CV-B1
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)55V
Voltage - Input (Max)100V
Voltage - Output 185V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)1.76A
Power (Watts) - Manufacture Series150W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 2.40" W x 1.07" H (116.8mm x 61.0mm x 27.1mm)
Operating Temperature-25°C ~ 85°C
Efficiency90%
Power (Watts) - Max150W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VE-24D-CV-B1
Related LinksVE-24D, VE-24D-CV-B1 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
VE-24D-CV-B1 Details Description
Related parts for VE-24D-CV-B1
CONN RING STR 2AWG 5/16" PLAIN datasheet.pdf
CONN EDGECARD 26POS .100 EXTEND datasheet.pdf
CAP MICA 300PF 5% 1KV 2220 datasheet.pdf
Crystal 13.0000MHz 10ppm 10pF 40 Ohm -20°C - 70°C Surface Mount 4-SMD, No Lead (DFN, LCC) datasheet.pdf
UPM GUIDE MODULE datasheet.pdf
FIXED IND 10UH 3.8A 35 MOHM SMD datasheet.pdf
RES SMD 110 OHM 2W 2512 WIDE datasheet.pdf
RES 442K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
ROUND STANDOFF M8 NYLON 57MM datasheet.pdf
FIXED IND 1.5UH 560MA 220 MOHM datasheet.pdf