Vishay Semiconductor/Diodes Division 8TQ100STRL
8TQ100STRL picture photo
Mfg. Part Number
8TQ100STRL
Manufacturer
Product Category
Diodes, Rectifiers - Single
Brief Description
DIODE SCHOTTKY 100V 8A D2PAK
Datasheet Download
8TQ100STRL.pdf
Availability of 8TQ100STRL
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
8TQ100STRL Order Process
Ship out your order
Specifications of 8TQ100STRL
Internal Part NumberEIS-8TQ100STRL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package800
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyDiodes, Rectifiers - Single
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Diode TypeSchottky
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)100V
Current - Average Rectified (Io)8A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If720mV @ 8A
SpeedFast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr)-
Current - Reverse Leakage @ Vr550µA @ 100V
Capacitance @ Vr, F-
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseTO-263-3, D²Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB
Supplier Device PackageD2PAK
Operating Temperature - Junction-55°C ~ 175°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)8TQ100STRL
Related Links8TQ10, 8TQ100STRL Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
8TQ100STRL Details Description
Related parts for 8TQ100STRL
RES SMD 665 OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
IC 8BIT 22KSPS ADC SER OUT 8-DIP datasheet.pdf
RES SMD 100 OHM 0.05% 1/16W 0402 datasheet.pdf
DIODE ZENER 7.26V 500MW SOD123 datasheet.pdf
RES SMD 12.1K OHM 1% 1/16W 0603 datasheet.pdf
MOTOR STARTER datasheet.pdf
RES 332K OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
RES 2K OHM 1/4W 5% AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 100UF 20% 25V RADIAL datasheet.pdf
HD RA TH datasheet.pdf
OSC XO 74.25MHZ LVPECL SMD datasheet.pdf