TXC CORPORATION 8W-11.2896MDE-T
8W-11.2896MDE-T picture photo
Mfg. Part Number
8W-11.2896MDE-T
Manufacturer
Product Category
Oscillators
Brief Description
OSC XO 11.2896MHZ CMOS SMD
Datasheet Download
8W-11.2896MDE-T.pdf
Availability of 8W-11.2896MDE-T
QUANTITY
8W-11.2896MDE-T Order Process
Ship out your order
Specifications of 8W-11.2896MDE-T
Internal Part NumberEIS-8W-11.2896MDE-T
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package3,000
Category Crystals and Oscillators
FamilyOscillators
Series8W
PackagingTape & Reel (TR)
TypeXO (Standard)
Frequency11.2896MHz
FunctionTri-State (Output Enable)
OutputCMOS
Voltage - Supply1.8V
Frequency Stability±50ppm
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Current - Supply (Max)15mA
Ratings-
Mounting TypeSurface Mount
Size / Dimension0.098" L x 0.079" W (2.50mm x 2.00mm)
Height0.035" (0.90mm)
Package / Case4-SMD, No Lead (DFN, LCC)
Current - Supply (Disable) (Max)-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)8W-11.2896MDE-T
Related Links8W-11.2, 8W-11.2896MDE-T Datasheet, TXC CORPORATION Distributor
8W-11.2896MDE-T Details Description
Related parts for 8W-11.2896MDE-T
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 1A 125V datasheet.pdf
CONN HEADER IDC 14POS STR datasheet.pdf
RES SMD 9.76 OHM 0.1% 1/8W 1206 datasheet.pdf
RES 15 OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 787K OHM 1/4W .5% AXIAL datasheet.pdf
IC FPGA 150 I/O 196CBGA datasheet.pdf
PCB FOR ASSEMBLE ELECT COMPONENT datasheet.pdf
IC FPGA 336 I/O 672FBGA datasheet.pdf
DECI-CENTER JUMPERS 6POS datasheet.pdf
RES SMD 1.8 OHM 1% 1W 2512 datasheet.pdf