TXC CORPORATION 8W-24.576MCB-T
8W-24.576MCB-T picture photo
Mfg. Part Number
8W-24.576MCB-T
Brief Description
OSC XO 24.576MHZ CMOS SMD
Datasheet Download
8W-24.576MCB-T.pdf
Availability of 8W-24.576MCB-T
QUANTITY
8W-24.576MCB-T Order Process
Ship out your order
Specifications of 8W-24.576MCB-T
Internal Part NumberEIS-8W-24.576MCB-T
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
FamilyOscillators
Series8W
PackagingTape & Reel (TR)
TypeXO (Standard)
Frequency24.576MHz
FunctionTri-State (Output Enable)
OutputCMOS
Voltage - Supply2.5V
Frequency Stability±50ppm
Operating Temperature-10°C ~ 70°C
Current - Supply (Max)15mA
Ratings-
Mounting TypeSurface Mount
Size / Dimension0.098" L x 0.079" W (2.50mm x 2.00mm)
Height0.035" (0.90mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)8W-24.576MCB-T
Related Links8W-24.5, 8W-24.576MCB-T Datasheet, TXC CORPORATION Distributor
8W-24.576MCB-T Details Description
Related parts for 8W-24.576MCB-T
CONN RECEPT 19POS 18AWG MTA156 datasheet.pdf
TVS DIODE 70VWM 125VC SMB datasheet.pdf
CAP CER 1UF 50V X7R 2220 datasheet.pdf
CAP FILM 0.018UF 10% 400VDC RAD datasheet.pdf
RES 1.87 OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 6POS PIN datasheet.pdf
RES SMD 1.13K OHM 0.1% 3/8W 0603 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS .100" datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS .100" datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 23 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
CAP CER 1800PF 250V NP0 0603 datasheet.pdf