Wakefield 901-19-2-23-2-B-0
901-19-2-23-2-B-0 picture photo
Mfg. Part Number
901-19-2-23-2-B-0
Manufacturer
Product Category
Thermal - Heat Sinks
Brief Description
HEATSINK 19X19X23MM PIN
Datasheet Download
901-19-2-23-2-B-0.pdf
Availability of 901-19-2-23-2-B-0
QUANTITY
901-19-2-23-2-B-0 Order Process
Ship out your order
Specifications of 901-19-2-23-2-B-0
Internal Part NumberEIS-901-19-2-23-2-B-0
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesChip Clip Heat Sinks
Featured Product901-910 Series Clip-Chip Heat Sinks
Standard Package90
Category Fans, Thermal Management
FamilyThermal - Heat Sinks
Series901
TypeTop Mount
Package CooledBGA
Attachment MethodClip
ShapeSquare, Pin Fins
Length0.748" (19.00mm)
Width0.748" (19.00mm)
Diameter-
Height Off Base (Height of Fin)0.892" (22.65mm)
Power Dissipation @ Temperature Rise-
Thermal Resistance @ Forced Air Flow5.4°C/W @ 200 LFM
Thermal Resistance @ Natural10.6°C/W
MaterialAluminum
Material FinishBlack Anodized
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)901-19-2-23-2-B-0
Related Links901-19-2, 901-19-2-23-2-B-0 Datasheet, Wakefield Distributor
901-19-2-23-2-B-0 Details Description
Related parts for 901-19-2-23-2-B-0
FAN AXIAL 45X10.5MM 12VDC WIRE datasheet.pdf
RES SMD 3.01M OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
RES SMD 221 OHM 0.5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
IC VREF SHUNT ADJ TO92-3 datasheet.pdf
IC REG BUCK ADJ 6A DL SYNC 50QFN datasheet.pdf
IC SRAM 2MBIT 166MHZ 208CABGA datasheet.pdf
FUSE SEMICONDUCTOR 800A 300VAC datasheet.pdf
CAP ALUM 10UF 20% 63V RADIAL datasheet.pdf
APPLICATOR CASE datasheet.pdf
IDC SOCKET, 0.100" 26POS datasheet.pdf