| Internal Part Number | EIS-90599-072LF | |
| Standard Package | 100 | |
| Category | Connectors, Interconnects | |
| Family | Rectangular - Board to Board Connectors - Board Spacers, Stackers | |
| Series | Minitek™ MezzSelect™, Basics+ | |
| Packaging | Bulk | |
| Number of Positions | 30 | |
| Pitch | 0.079" (2.00mm) | |
| Number of Rows | 2 | |
| Row Spacing | 0.079" (2.00mm) | |
| Length - Overall | 0.720" (18.30mm) | |
| Length - Post (Mating) | 0.169" (4.30mm) | |
| Length - Stack Height | 0.382" (9.70mm) | |
| Length - Tail | 0.169" (4.30mm) | |