Coto Technology 9081C-24-00
9081C-24-00 picture photo
Mfg. Part Number
9081C-24-00
Manufacturer
Product Category
Signal Relays, Up to 2 Amps
Brief Description
RELAY REED SPDT 400MA 24V
Datasheet Download
9081C-24-00.pdf
Availability of 9081C-24-00
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
9081C-24-00 Order Process
Ship out your order
Specifications of 9081C-24-00
Internal Part NumberEIS-9081C-24-00
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package20
Category Relays
FamilySignal Relays, Up to 2 Amps
Series9000, Spartan
PackagingBulk
Relay TypeReed
Coil TypeNon Latching
Coil Current12mA
Coil Voltage24VDC
Contact FormSPDT (1 Form C)
Contact Rating (Current)400mA
Switching Voltage175VAC, 175VDC - Max
Turn On Voltage (Max)18 VDC
Turn Off Voltage (Min)2 VDC
Operate Time1ms
Release Time1.5ms
Features-
Mounting TypeThrough Hole
Termination StylePC Pin
Contact Material-
Coil Power-
Coil Resistance2 kOhms
Operating Temperature-20°C ~ 85°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)9081C-24-00
Related Links9081C, 9081C-24-00 Datasheet, Coto Technology Distributor
9081C-24-00 Details Description
Related parts for 9081C-24-00
CAP CER 330PF 50V NP0 0603 datasheet.pdf
FIXED IND 1.2UH 30A 2.5 MOHM SMD datasheet.pdf
RES 10.7 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONV DC/DC 40W 18-36VIN +/-12V datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 4 Circuit 0.300" (7.62mm) datasheet.pdf
CABLE MICRO-D 9POS SNGL END 18" datasheet.pdf
KIT EVAL ATA6870/ATMEGA32HVB datasheet.pdf
CONN HDR 42POS T/H 0.100 GOLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 80POS .050 THRUHL datasheet.pdf
HEATSINK 70X70X25MM XCUT datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 17 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf