FFF 91596-010TRLF
91596-010TRLF picture photo
Mfg. Part Number
91596-010TRLF
Manufacturer
Product Category
Rectangular Connectors - Headers, Receptacles, Female Sockets
Brief Description
Connector Receptacle, Bottom Entry 10 Position 0.079" (2.00mm) Gold Surface Mount
Datasheet Download
91596-010TRLF.pdf
Availability of 91596-010TRLF
QUANTITY
91596-010TRLF Order Process
Ship out your order
Specifications of 91596-010TRLF
Internal Part NumberEIS-91596-010TRLF
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Video FileMezzselect Tool - Another Geek Moment
Featured ProductMezzSelect
PCN Design/SpecificationMultiple Devices/Color 18/June/2009
Raw Plastic PCT to PA4T 10/May/2013
PCN Assembly/OriginMinitek 2.00mm 29/Oct/2011
Standard Package1,500
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular Connectors - Headers, Receptacles, Female Sockets
SeriesMinitek™ MezzSelect™, Basics+
PackagingTape & Reel (TR)
Connector TypeReceptacle, Bottom Entry
Contact TypeFemale Socket
Number of Positions10
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.079" (2.00mm)
Number of Rows2
Row Spacing0.079" (2.00mm)
Mounting TypeSurface Mount
TerminationSolder
Fastening Type-
Features-
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness8µin (0.20µm)
ColorBlack
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)91596-010TRLF
Related Links91596-, 91596-010TRLF Datasheet, FFF Distributor
91596-010TRLF Details Description
Related parts for 91596-010TRLF
CAP CER 2.2UF 25V X7R 1206 datasheet.pdf
RES SMD 10.7K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
RES 220K OHM 1/2W 2% AXIAL datasheet.pdf
RES 1.43M OHM 1W 1% AXIAL datasheet.pdf
FIXED IND 100UH 275MA 4.5 OHM datasheet.pdf
XCEDE LEFT 2PVH 6COL WK datasheet.pdf
MEMORY CARD MMC datasheet.pdf
CAP ALUM 22UF 20% 50V RADIAL datasheet.pdf