Honeywell Sensing and Productivity Solutions 91MCE18-P5B
91MCE18-P5B picture photo
Mfg. Part Number
91MCE18-P5B
Brief Description
GLOBAL LIMIT SWES PLUNGER
Datasheet Download
91MCE18-P5B.pdf
Availability of 91MCE18-P5B
QUANTITY
91MCE18-P5B Order Process
Ship out your order
Specifications of 91MCE18-P5B
Internal Part NumberEIS-91MCE18-P5B
Switch FunctionOn-Mom, Off-Mom
Current Rating6A (AC), 550mA (DC)
Voltage Rating - AC120V
Voltage Rating - DC125V
Actuator TypeRound (Pin Plunger)
Mounting TypeChassis Mount
Termination StyleCable Leads
Ingress ProtectionIP67 - Dust Tight, Waterproof
FeaturesCable Length 5m
Operating Force, Torque1122gf
Release Force-
Pretravel0.071" (1.8mm)
Differential Travel0.031" (0.8mm)
Overtravel0.125" (3.2mm)
Electrical Life500,000 Cycles
Operating Temperature-25°C ~ 85°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)91MCE18-P5B
Related Links91MCE, 91MCE18-P5B Datasheet, Honeywell Sensing and Productivity Solutions Distributor
91MCE18-P5B Details Description
Related parts for 91MCE18-P5B
RES SMD 180 OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
RES SMD 47.5OHM 0.25% 1/16W 0402 datasheet.pdf
RES 82.5 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 30W datasheet.pdf
RES 3.16K OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 34 OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP TANT 2.2UF 20% 20V AXIAL datasheet.pdf
CONVERT DC/DC 165VIN 5.5VOUT 50W datasheet.pdf
FIBER CUTTER datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X6MM XCUT T412 datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 3POS SKT datasheet.pdf