Honeywell Sensing and Productivity Solutions 91MCE29-S1B
91MCE29-S1B picture photo
Mfg. Part Number
91MCE29-S1B
Brief Description
GLOBAL LIMIT SWES MNT CROSS
Datasheet Download
91MCE29-S1B.pdf
Availability of 91MCE29-S1B
QUANTITY
91MCE29-S1B Order Process
Ship out your order
Specifications of 91MCE29-S1B
Internal Part NumberEIS-91MCE29-S1B
Switch FunctionOn-Mom, Off-Mom
Current Rating6A (AC), 550mA (DC)
Voltage Rating - AC120V
Voltage Rating - DC125V
Actuator TypeCross Roller Plunger
Mounting TypePanel Mount
Termination StyleCable Leads
Ingress ProtectionIP67 - Dust Tight, Waterproof
FeaturesCable Length 1m
Operating Force, Torque816gf
Release Force-
Pretravel0.063" (1.6mm)
Differential Travel0.055" (1.4mm)
Overtravel0.134" (3.4mm)
Electrical Life500,000 Cycles
Operating Temperature-25°C ~ 85°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)91MCE29-S1B
Related Links91MCE, 91MCE29-S1B Datasheet, Honeywell Sensing and Productivity Solutions Distributor
91MCE29-S1B Details Description
Related parts for 91MCE29-S1B
CONN EDGECARD 60POS .125 SQ WW datasheet.pdf
IC HALL EFFECT SW BIPO VCSP50L1 datasheet.pdf
MOSFET N-CH 30V 12.7A SO-8FL datasheet.pdf
BOOT MOLDED datasheet.pdf
CONN EDGEBOARD DUAL 20POS 5A datasheet.pdf
FIXED IND 27NH 100MA 1.7 OHM SMD datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 13POS 7.62MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 50W datasheet.pdf
TVS DIODE 132VWM 223.65VC P600 datasheet.pdf
CAP CER 91PF 200V NP0 0805 datasheet.pdf
CABLE STRANDED datasheet.pdf
CAP FILM 0.022UF 10% 250VDC RDL datasheet.pdf