Bourns Inc. 91R1A-R22-A22L
91R1A-R22-A22L picture photo
Mfg. Part Number
91R1A-R22-A22L
Manufacturer
Product Category
Rotary Potentiometers, Rheostats
Brief Description
POT 250K OHM 2W CERMET LINEAR
Datasheet Download
91R1A-R22-A22L.pdf
Availability of 91R1A-R22-A22L
QUANTITY
91R1A-R22-A22L Order Process
Ship out your order
Specifications of 91R1A-R22-A22L
Internal Part NumberEIS-91R1A-R22-A22L
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Design/SpecificationPBT Resin Jun/2011
PCN OtherMultiple Changes 01/Dec/2012
Standard Package5
Category Potentiometers, Variable Resistors
FamilyRotary Potentiometers, Rheostats
Series91
PackagingBulk
TaperLinear
Resistance (Ohms)250k
Tolerance±10%
Number of Gangs1
Built in SwitchNone
Power (Watts)2W
Temperature Coefficient±150ppm/°C
Number of Turns1
Rotation300°
Adjustment TypeSide Adjustment
Resistive MaterialCermet
Termination StylePCB Pins
Actuator TypeSlotted
Actuator Length0.866" (22.00mm)
Actuator Diameter0.236" (6.00mm)
Bushing ThreadM10 x 0.75
Mounting TypePanel Mount
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)91R1A-R22-A22L
Related Links91R1A-R, 91R1A-R22-A22L Datasheet, Bourns Inc. Distributor
91R1A-R22-A22L Details Description
Related parts for 91R1A-R22-A22L
MOSFET OMNIFET 40V 12A IPAK datasheet.pdf
THERMISTOR NTC 15K OHM 5% 0805 datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 3POS VERT 7.62MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 200W datasheet.pdf
Crystal 16.0000MHz 30ppm 24pF 40 Ohm -10°C - 60°C Surface Mount 2-SMD datasheet.pdf
IC MCU ARM 256KB FLASH 80LQFP datasheet.pdf
GROMMET 0.563" PVC BLACK datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 256KB FLASH 144LQFP datasheet.pdf
EVAL BOARD BUCK REG LTM8027 datasheet.pdf
CAP CER 1PF 50V NP0 0402 datasheet.pdf
CAP FILM 0.18UF 10% 630VDC RAD datasheet.pdf
CAP FILM 0.022 UF 10% 300 VAC RA datasheet.pdf