Bourns Inc. 91R1A-R22-B18L
91R1A-R22-B18L picture photo
Mfg. Part Number
91R1A-R22-B18L
Manufacturer
Product Category
Rotary Potentiometers, Rheostats
Brief Description
POT 50K OHM 1W PLASTIC LINEAR
Datasheet Download
91R1A-R22-B18L.pdf
Availability of 91R1A-R22-B18L
QUANTITY
91R1A-R22-B18L Order Process
Ship out your order
Specifications of 91R1A-R22-B18L
Internal Part NumberEIS-91R1A-R22-B18L
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Design/SpecificationPBT Resin Jun/2011
PCN OtherMultiple Changes 01/Dec/2012
Standard Package45
Category Potentiometers, Variable Resistors
FamilyRotary Potentiometers, Rheostats
Series91
PackagingBulk
TaperLinear
Resistance (Ohms)50k
Tolerance±20%
Number of Gangs1
Built in SwitchNone
Power (Watts)1W
Temperature Coefficient±1000ppm/°C
Number of Turns1
Rotation300°
Adjustment TypeSide Adjustment
Resistive MaterialConductive Plastic
Termination StylePCB Pins
Actuator TypeSlotted
Actuator Length0.866" (22.00mm)
Actuator Diameter0.236" (6.00mm)
Bushing ThreadM10 x 0.75
Mounting TypePanel Mount
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)91R1A-R22-B18L
Related Links91R1A-R, 91R1A-R22-B18L Datasheet, Bourns Inc. Distributor
91R1A-R22-B18L Details Description
Related parts for 91R1A-R22-B18L
CONN HEADER 24PS .100 DL R/A TIN datasheet.pdf
CONN EDGECARD 130POS .100 EXTEND datasheet.pdf
IC REG LDO ADJ 0.15A 6MLF datasheet.pdf
HOLE PLUG BLK 22MM RND datasheet.pdf
THERMOSTAT 3100 SERIES HERMETIC datasheet.pdf
D3V SHORT HINGE LEVER (EXT) datasheet.pdf
RES 590K OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
SHIELD - PROTO KIT REV3 datasheet.pdf
CONN HDR 32POS 1.27MM datasheet.pdf
CONN PLUG 5POS IN-LINE SLDR datasheet.pdf