Bourns Inc. SA2-3000-DLT-STD
SA2-3000-DLT-STD picture photo
Mfg. Part Number
SA2-3000-DLT-STD
Manufacturer
Product Category
Gas Discharge Tube Arresters (GDT)
Brief Description
GDT 3000V -15%, +20% 5KA T/H
Datasheet Download
SA2-3000-DLT-STD.pdf
Availability of SA2-3000-DLT-STD
QUANTITY
SA2-3000-DLT-STD Order Process
Ship out your order
Specifications of SA2-3000-DLT-STD
Internal Part NumberEIS-SA2-3000-DLT-STD
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Circuit Protection
FamilyGas Discharge Tube Arresters (GDT)
SeriesSA2
PackagingTape & Reel (TR)
Voltage - DC Spark Over (Nom)3000V
Impulse Discharge Current (8/20µs)5000A (5kA)
Tolerance-15%, +20%
Number of Poles2
Fail ShortNo
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseAxial Cylinder
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SA2-3000-DLT-STD
Related LinksSA2-3000, SA2-3000-DLT-STD Datasheet, Bourns Inc. Distributor
SA2-3000-DLT-STD Details Description
Related parts for SA2-3000-DLT-STD
CAP CER 33PF 100V NP0 0603 datasheet.pdf
RES SMD 619K OHM 0.5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 48POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
RES SMD 6.8 OHM 1% 3/4W 2010 datasheet.pdf
RES SMD 0.56 OHM 1/2W 0805 WIDE datasheet.pdf
RES 2.4K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf