IXYS Corporation IXGK55N120A3H1
IXGK55N120A3H1 picture photo
Mfg. Part Number
IXGK55N120A3H1
Manufacturer
Product Category
IGBTs - Single
Brief Description
IGBT 1200V 125A 460W TO264
Datasheet Download
IXGK55N120A3H1.pdf
Availability of IXGK55N120A3H1
QUANTITY
IXGK55N120A3H1 Order Process
Ship out your order
Specifications of IXGK55N120A3H1
Internal Part NumberEIS-IXGK55N120A3H1
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package25
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyIGBTs - Single
SeriesGenX3™
PackagingTube
IGBT TypePT
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max)1200V
Current - Collector (Ic) (Max)125A
Current - Collector Pulsed (Icm)400A
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic2.3V @ 15V, 55A
Power - Max460W
Switching Energy5.1mJ (on), 13.3mJ (off)
Input TypeStandard
Gate Charge185nC
Td (on/off) @ 25°C23ns/365ns
Test Condition960V, 55A, 3 Ohm, 15V
Reverse Recovery Time (trr)200ns
Package / CaseTO-264-3, TO-264AA
Mounting TypeThrough Hole
Supplier Device PackageTO-264 (IXGK)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)IXGK55N120A3H1
Related LinksIXGK55N, IXGK55N120A3H1 Datasheet, IXYS Corporation Distributor
IXGK55N120A3H1 Details Description
Related parts for IXGK55N120A3H1
IC REG LDO 3.3V 7A TO220 datasheet.pdf
CONN HEADER RT/A .100 2POS 15AU datasheet.pdf
IC CPLD 288MC 7.5NS 256PBGA datasheet.pdf
CABLE FLAT FLEX 4" 0.50MM 39POS datasheet.pdf
IC MCU 32BIT 64KB FLASH 36VTLA datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR 25A 240VAC datasheet.pdf
CIR BRKR THRM 25A 115VAC 28VDC datasheet.pdf
CAP TANT 1000UF 10V 10% 2917 datasheet.pdf
LDV STREAMER VERSION 2 1587 datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X15MM R-TAB datasheet.pdf
RES SMD 127K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CAP FILM 100PF 2% 630VDC AXIAL datasheet.pdf