Coto Technology 9201-05-00TR
9201-05-00TR picture photo
Mfg. Part Number
9201-05-00TR
Manufacturer
Product Category
Signal Relays, Up to 2 Amps
Brief Description
RELAY REED SPST 500MA 5V
Datasheet Download
9201-05-00TR.pdf
Availability of 9201-05-00TR
QUANTITY
9201-05-00TR Order Process
Ship out your order
Specifications of 9201-05-00TR
Internal Part NumberEIS-9201-05-00TR
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Mfg Application NotesReed Relays Technical, Appl Into
Standard Package1,000
Category Relays
FamilySignal Relays, Up to 2 Amps
Series9200
PackagingTape & Reel (TR)
Relay TypeReed
Coil TypeNon Latching
Coil Current20mA
Coil Voltage5VDC
Contact FormSPST-NO (1 Form A)
Contact Rating (Current)500mA
Switching Voltage200VAC, 200VDC - Max
Turn On Voltage (Max)3.75 VDC
Turn Off Voltage (Min)0.4 VDC
Operate Time0.4ms
Release Time0.1ms
FeaturesSealed - Hermetically
Mounting TypeSurface Mount
Termination StyleGull Wing
Contact Material-
Coil Power-
Coil Resistance250 Ohms
Operating Temperature-20°C ~ 85°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)9201-05-00TR
Related Links9201-0, 9201-05-00TR Datasheet, Coto Technology Distributor
9201-05-00TR Details Description
Related parts for 9201-05-00TR
CONN PC PIN CIRC 0.040DIA GOLD datasheet.pdf
RES ARRAY 8 RES 270K OHM 1606 datasheet.pdf
IC SW CTRLR TANTOS-OG LQFP-100 datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 14POS VERT 5MM datasheet.pdf
IC AMP AUDIO 1.5W MONO D 8TDFN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 95V 50W datasheet.pdf
AUTO RESET THERMOSTAT datasheet.pdf
OSC PROG 2.5V CML HIGH 25PPM datasheet.pdf
DIN-SIGNAL C064FR-2 9C1-2 datasheet.pdf
HEATSINK 70X70X15MM XCUT T766 datasheet.pdf
PLUGGABLE HDR VERT 35MM 5C BLACK datasheet.pdf
ADAPTER F/F TYPE N/HN 8GHZ datasheet.pdf