Vishay/Dale RWR89S1070FSB12
RWR89S1070FSB12 picture photo
Mfg. Part Number
RWR89S1070FSB12
Brief Description
RES 107 OHM 3W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR89S1070FSB12.pdf
Availability of RWR89S1070FSB12
QUANTITY
RWR89S1070FSB12 Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR89S1070FSB12
Internal Part NumberEIS-RWR89S1070FSB12
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR89S
PackagingBulk
Resistance (Ohms)107
Tolerance±1%
Power (Watts)3W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.187" Dia x 0.560" L (4.75mm x 14.22mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR89S1070FSB12
Related LinksRWR89S1, RWR89S1070FSB12 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR89S1070FSB12 Details Description
Related parts for RWR89S1070FSB12
IDC CABLE - MSD26K/MC26F/MCE26K datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 3.5KB FLASH 18SOIC datasheet.pdf
CAP CER 22PF 200V NP0 RADIAL datasheet.pdf
RELAY CONTACTOR 3PST 25A 120V datasheet.pdf
CONN HDR STR STACK 56POS 2MM T/H datasheet.pdf
CONTROL MODULE RS485 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 95V 50W datasheet.pdf
CAP CER 27PF 100V NP0 0603 datasheet.pdf