FFF 92194-200CALF
92194-200CALF picture photo
Mfg. Part Number
92194-200CALF
Manufacturer
Product Category
Memory Connectors - PC Card Sockets
Brief Description
CONN PCMCIA CARD PUSH-PUSH R/A
Datasheet Download
92194-200CALF.pdf
Availability of 92194-200CALF
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
92194-200CALF Order Process
Ship out your order
Specifications of 92194-200CALF
Internal Part NumberEIS-92194-200CALF
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLPCMCIA 12/Dec/2013
PCN Design/SpecificationCopper to Brass 18/Jul/2011
Standard Package10
Category Connectors, Interconnects
FamilyMemory Connectors - PC Card Sockets
Series92194
PackagingTray
Card TypePCMCIA - Type I, II, III
Number of Positions68, 68
Connector TypeStacked Connector and Ejector
Insertion, Removal MethodPush In, Push Out
Ejector SideRight
Mounting TypeThrough Hole, Right Angle
FeaturesBoard Guide, Card Guide
Height Above Board0.457" (11.60mm)
Mounting FeatureNormal, Standard - Top
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness3µin (0.08µm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)92194-200CALF
Related Links92194-, 92194-200CALF Datasheet, FFF Distributor
92194-200CALF Details Description
Related parts for 92194-200CALF
IC MOTOR CONTROLLER PAR 8DIP datasheet.pdf
TVS DIODE 6.63VWM 12.5VC 1.5KE datasheet.pdf
CAP ALUM 150UF 20% 400V RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 200W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 75W datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
TOOL APPLICATOR GT13 datasheet.pdf
I/O HOUS 4P FEMALE ASSEMBLY datasheet.pdf
CAP ALUM 1000UF 20% 80V RADIAL datasheet.pdf