3M 924217-24-26-EU
924217-24-26-EU picture photo
Mfg. Part Number
924217-24-26-EU
Manufacturer
Product Category
Rectangular - Board to Board Connectors - Board Spacers, Stackers
Brief Description
CONN HEADER 26POS .100" GOLD
Datasheet Download
924217-24-26-EU.pdf
Availability of 924217-24-26-EU
QUANTITY
924217-24-26-EU Order Process
Ship out your order
Specifications of 924217-24-26-EU
Internal Part NumberEIS-924217-24-26-EU
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular - Board to Board Connectors - Board Spacers, Stackers
Series929
PackagingBulk
Number of Positions26
Pitch0.100" (2.54mm)
Number of Rows1
Row Spacing-
Length - Overall0.728" (18.49mm)
Length - Post (Mating)0.238" (6.05mm)
Length - Stack Height0.380" (9.65mm)
Length - Tail0.110" (2.79mm)
Mounting TypeThrough Hole
TerminationSolder
Contact Finish - Post (Mating)Gold
Contact Finish Thickness - Post (Mating)10µin (0.25µm)
ColorBlack
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)924217-24-26-EU
Related Links924217-, 924217-24-26-EU Datasheet, 3M Distributor
924217-24-26-EU Details Description
Related parts for 924217-24-26-EU
IC SYNC FIFO MEM 2KX9 LV 32-PLCC datasheet.pdf
IC ADC 10BIT SERIAL 16-QSOP datasheet.pdf
CONN RCPT 37POS BOX MNT W/PINS datasheet.pdf
TVS DIODE 22VWM 40VC DO218AB datasheet.pdf
THERMISTOR PTC 265V 82 OHM 120C datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 21POS STR 5.08MM datasheet.pdf
SWITCH REED 200V 10W AXL datasheet.pdf
MOSFET N-CH 500V 13A PG-TO247 datasheet.pdf
TVS DIODE 12VWM 24VC 16SOIC datasheet.pdf
XCEDE 3W LEFT 2PVH 8COL datasheet.pdf
CAP MICA 3900PF 1% 500V RADIAL datasheet.pdf