3M 924227-28-28-EU
924227-28-28-EU picture photo
Mfg. Part Number
924227-28-28-EU
Manufacturer
Product Category
Rectangular - Board to Board Connectors - Board Spacers, Stackers
Brief Description
CONN HEADER 56POS .100" DL GOLD
Datasheet Download
924227-28-28-EU.pdf
Availability of 924227-28-28-EU
QUANTITY
924227-28-28-EU Order Process
Ship out your order
Specifications of 924227-28-28-EU
Internal Part NumberEIS-924227-28-28-EU
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular - Board to Board Connectors - Board Spacers, Stackers
Series929
PackagingBulk
Number of Positions56
Pitch0.100" (2.54mm)
Number of Rows2
Row Spacing0.100" (2.54mm)
Length - Overall0.845" (21.47mm)
Length - Post (Mating)0.235" (5.97mm)
Length - Stack Height0.500" (12.70mm)
Length - Tail0.110" (2.79mm)
Mounting TypeThrough Hole
TerminationSolder
Contact Finish - Post (Mating)Gold
Contact Finish Thickness - Post (Mating)10µin (0.25µm)
ColorBlack
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)924227-28-28-EU
Related Links924227-, 924227-28-28-EU Datasheet, 3M Distributor
924227-28-28-EU Details Description
Related parts for 924227-28-28-EU
IC EEPROM 1KBIT 2MHZ 8TSSOP datasheet.pdf
CAP FEEDTHRU 220PF 25V 1205 datasheet.pdf
CAP CER 360PF 100V NP0 AXIAL datasheet.pdf
CIR BRKR THRM 7A 240VAC 60VDC datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE DPST 25A 12V datasheet.pdf
RES SMD 12K OHM 5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
METRAL HDR PF 4RX4M datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X30MM L-TAB T766 datasheet.pdf
RES SMD 4.22K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
RES ARRAY 7 RES 56K OHM 14SOIC datasheet.pdf