3M 924717-10-15-EU
924717-10-15-EU picture photo
Mfg. Part Number
924717-10-15-EU
Manufacturer
Product Category
Rectangular Connectors - Headers, Male Pins
Brief Description
CONN HEADER 15POS .100" GOLD
Datasheet Download
924717-10-15-EU.pdf
Availability of 924717-10-15-EU
QUANTITY
924717-10-15-EU Order Process
Ship out your order
Specifications of 924717-10-15-EU
Internal Part NumberEIS-924717-10-15-EU
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular Connectors - Headers, Male Pins
Series929
PackagingBulk
Contact TypeMale Pin
Connector TypeHeader, Unshrouded, Breakaway
Number of Positions15
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.100" (2.54mm)
Number of Rows1
Row Spacing-
Contact Mating Length0.125" (3.18mm)
Mounting TypeThrough Hole
TerminationSolder
Fastening Type-
Features-
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness10µin (0.25µm)
ColorBlack
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)924717-10-15-EU
Related Links924717-, 924717-10-15-EU Datasheet, 3M Distributor
924717-10-15-EU Details Description
Related parts for 924717-10-15-EU
Connector Receptacle 8 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
CONN RING 12-10 AWG #5/16 P-GRIP datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 14POS R/A 5MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 200W datasheet.pdf
RES 6.8M OHM 1/2W 5% AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 4POS RT ANG W/SKTS datasheet.pdf
PRINTER datasheet.pdf
Connector Socket 90 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
VARISTOR 462V 3.5KA DISC 10MM datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X12MM XCUT T766 datasheet.pdf
CRYSTAL 27.120 MHZ 10PF SMT datasheet.pdf