Bourns Inc. 9250-181-RC
9250-181-RC picture photo
Mfg. Part Number
9250-181-RC
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 180NH 1.3A 47 MOHM TH
Datasheet Download
9250-181-RC.pdf
Availability of 9250-181-RC
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
9250-181-RC Order Process
Ship out your order
Specifications of 9250-181-RC
Internal Part NumberEIS-9250-181-RC
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
Series9250
PackagingBulk
TypeWirewound
Material - CoreFerrite
Inductance180nH
Tolerance±10%
Current Rating1.3A
Current - Saturation1.3A
ShieldingShielded
DC Resistance (DCR)47 mOhm Max
Q @ Freq50 @ 25MHz
Frequency - Self Resonant250MHz
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Frequency - Test25MHz
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseAxial
Size / Dimension0.162" Dia x 0.410" L (4.11mm x 10.41mm)
Height - Seated (Max)-
Supplier Device PackageAxial
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)9250-181-RC
Related Links9250-, 9250-181-RC Datasheet, Bourns Inc. Distributor
9250-181-RC Details Description
Related parts for 9250-181-RC
SWITCH PUSH DPDT 16A 125V datasheet.pdf
CONN EDGECARD 62POS .100 EYELET datasheet.pdf
RES 287K OHM 1W 0.5% AXIAL datasheet.pdf
5120 APPLIANCE INLET FILTER 6A datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 20 Circuit 0.500" (12.70mm) datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 100W datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 24POS PIN datasheet.pdf
FIXED IND 15UH 325MA 800 MOHM TH datasheet.pdf
FIXED IND 8.2NH 600MA 130 MOHM datasheet.pdf
PLUG-IN MODULE FOR MOUNTING datasheet.pdf
CONN BACKSHELL ADPT SZ 8A OLIVE datasheet.pdf