Recom Power RP10-1205DE/N/M1-HC
RP10-1205DE/N/M1-HC picture photo
Mfg. Part Number
RP10-1205DE/N/M1-HC
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
CONV DC/DC 10W 9-18VIN +/-05VOUT
Datasheet Download
RP10-1205DE/N/M1-HC.pdf
Availability of RP10-1205DE/N/M1-HC
QUANTITY
RP10-1205DE/N/M1-HC Order Process
Ship out your order
Specifications of RP10-1205DE/N/M1-HC
Internal Part NumberEIS-RP10-1205DE/N/M1-HC
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package9
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesPOWERLINE RP10-E
PackagingTube
TypeIsolated Module
Number of Outputs2
Voltage - Input (Min)9V
Voltage - Input (Max)18V
Voltage - Output 15V
Voltage - Output 2-5V
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)1A, 1A
Power (Watts) - Manufacture Series10W
Voltage - Isolation1.6kV (1600V)
FeaturesRemote On/Off, OCP, OVP, SCP
Mounting TypeThrough Hole
Package / Case6-DIP Module
Size / Dimension2.00" L x 1.00" W x 0.40" H (50.8mm x 25.4mm x 10.2mm)
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Efficiency82%
Power (Watts) - Max10W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RP10-1205DE/N/M1-HC
Related LinksRP10-1205, RP10-1205DE/N/M1-HC Datasheet, Recom Power Distributor
RP10-1205DE/N/M1-HC Details Description
Related parts for RP10-1205DE/N/M1-HC
IC OPAMP GP 15MHZ 8SOIC datasheet.pdf
IC MCU ARM9 128KB ROM 208PQFP datasheet.pdf
CONN HEADR BRKWAY .100 78POS STR datasheet.pdf
TERM BLOCK RCPT 18POS VERT 3.5MM datasheet.pdf
TVS DIODE 90VWM 146VC SMC datasheet.pdf
CAP SILICON 0.7PF 50V 0402 datasheet.pdf
SGE-245-2-0600L 00900C SFTY EDGE datasheet.pdf
BRD SPT SNAP LOCK NYLON 1 1/4" datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 15 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
CABLE 10COND 20AWG SHLD 100' datasheet.pdf
CAP ALUM 220UF 20% 10V RADIAL datasheet.pdf
CRYSTAL 50.000 MHZ 6PF SMT datasheet.pdf