Bourns Inc. 9250-476-RC
9250-476-RC picture photo
Mfg. Part Number
9250-476-RC
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 47MH 13MA 473 OHM TH
Datasheet Download
9250-476-RC.pdf
Availability of 9250-476-RC
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
9250-476-RC Order Process
Ship out your order
Specifications of 9250-476-RC
Internal Part NumberEIS-9250-476-RC
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
Series9250
PackagingBulk
TypeWirewound
Material - CoreFerrite
Inductance47mH
Tolerance±10%
Current Rating13mA
Current - Saturation5.5mA
ShieldingShielded
DC Resistance (DCR)473 Ohm Max
Q @ Freq23 @ 79kHz
Frequency - Self Resonant160kHz
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Frequency - Test79kHz
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseAxial
Size / Dimension0.162" Dia x 0.410" L (4.11mm x 10.41mm)
Height - Seated (Max)-
Supplier Device PackageAxial
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)9250-476-RC
Related Links9250-, 9250-476-RC Datasheet, Bourns Inc. Distributor
9250-476-RC Details Description
Related parts for 9250-476-RC
SIDACTOR BIDIR 75V 250A TO-92 datasheet.pdf
IC REG LDO 9V 1A TO252-3 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 14POS .100 EXTEND datasheet.pdf
CONN EDGECARD 22POS .156 EYELET datasheet.pdf
OPTOISOLTR 5KV TRANSISTOR 4-SMD datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
TRANS RF 2GHZ 24W OM780-4 datasheet.pdf
XFRMR BALUN RF 0.5-1500MHZ SMD datasheet.pdf
CAP CER 22UF 2.5V X6S 0805 datasheet.pdf