Bourns Inc. 9250A-105-RC
9250A-105-RC picture photo
Mfg. Part Number
9250A-105-RC
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 1MH 70MA 17.5 OHM TH
Datasheet Download
9250A-105-RC.pdf
Availability of 9250A-105-RC
QUANTITY
9250A-105-RC Order Process
Ship out your order
Specifications of 9250A-105-RC
Internal Part NumberEIS-9250A-105-RC
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesMagnetic Product Overview
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package500
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
Series9250A
PackagingBulk
TypeWirewound
Material - CoreFerrite
Inductance1mH
Tolerance±10%
Current Rating70mA
Current - Saturation40mA
ShieldingShielded
DC Resistance (DCR)17.5 Ohm Max
Q @ Freq60 @ 790kHz
Frequency - Self Resonant3.8MHz
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Frequency - Test790kHz
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseAxial
Size / Dimension0.162" Dia x 0.410" L (4.11mm x 10.41mm)
Height - Seated (Max)-
Supplier Device PackageAxial
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)9250A-105-RC
Related Links9250A-, 9250A-105-RC Datasheet, Bourns Inc. Distributor
9250A-105-RC Details Description
Related parts for 9250A-105-RC
Connector Receptacle 82 Position 0.100" (2.54mm) Tin Through Hole datasheet.pdf
CONN EDGECARD 14POS .100 EYELET datasheet.pdf
IC MICROMANAGER 10%IND 16DIP datasheet.pdf
RES SMD 680 OHM 5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
RES 1.8M OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
SATA TERM POWER CABLE RCPT CRIMP datasheet.pdf
MINISAS 6M 24AWG datasheet.pdf
IC WATCHDOG TIMER 6-USP datasheet.pdf
FERRITE BEAD 510 OHM 0603 datasheet.pdf
RJ45 NO SHIELD LED 2 PORT datasheet.pdf
CRYSTAL 38.000 MHZ SERIES SMT datasheet.pdf