Bourns Inc. 9250A-392-RC
9250A-392-RC picture photo
Mfg. Part Number
9250A-392-RC
Brief Description
FIXED IND 3.9UH 450MA 400 MOHM
Datasheet Download
9250A-392-RC.pdf
Availability of 9250A-392-RC
QUANTITY
9250A-392-RC Order Process
Ship out your order
Specifications of 9250A-392-RC
Internal Part NumberEIS-9250A-392-RC
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesMagnetic Product Overview
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package500
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
Series9250A
PackagingBulk
TypeWirewound
Material - CoreFerrite
Inductance3.9µH
Tolerance±10%
Current Rating450mA
Current - Saturation450mA
ShieldingShielded
DC Resistance (DCR)400 mOhm Max
Q @ Freq44 @ 7.9MHz
Frequency - Self Resonant75MHz
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Frequency - Test7.9MHz
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseAxial
Size / Dimension0.162" Dia x 0.410" L (4.11mm x 10.41mm)
Height - Seated (Max)-
Supplier Device PackageAxial
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)9250A-392-RC
Related Links9250A-, 9250A-392-RC Datasheet, Bourns Inc. Distributor
9250A-392-RC Details Description
Related parts for 9250A-392-RC
TRIMMER 50K OHM 0.5W TH datasheet.pdf
RES 820K OHM 0.6W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 35.7KOHM 0.25% 1/8W 0805 datasheet.pdf
THERMISTOR PTC OCP 15 OHM 25C datasheet.pdf
PROCRIMP DIE JPT W/SEAL datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 1 Circuit datasheet.pdf
RES 715 OHM 1W 0.5% AXIAL datasheet.pdf
MP CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
CAP CER 82PF 50V NP0 0805 datasheet.pdf
Connector Socket 22 Position 0.039" (1.00mm) Gold Surface Mount, Right Angle datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X35MM R-TAB T412 datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 4POS PIN datasheet.pdf