Bourns Inc. 9250A-392-RC
9250A-392-RC picture photo
Mfg. Part Number
9250A-392-RC
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 3.9UH 450MA 400 MOHM
Datasheet Download
9250A-392-RC.pdf
Availability of 9250A-392-RC
QUANTITY
9250A-392-RC Order Process
Ship out your order
Specifications of 9250A-392-RC
Internal Part NumberEIS-9250A-392-RC
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesMagnetic Product Overview
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package500
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
Series9250A
PackagingBulk
TypeWirewound
Material - CoreFerrite
Inductance3.9µH
Tolerance±10%
Current Rating450mA
Current - Saturation450mA
ShieldingShielded
DC Resistance (DCR)400 mOhm Max
Q @ Freq44 @ 7.9MHz
Frequency - Self Resonant75MHz
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Frequency - Test7.9MHz
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseAxial
Size / Dimension0.162" Dia x 0.410" L (4.11mm x 10.41mm)
Height - Seated (Max)-
Supplier Device PackageAxial
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)9250A-392-RC
Related Links9250A-, 9250A-392-RC Datasheet, Bourns Inc. Distributor
9250A-392-RC Details Description
Related parts for 9250A-392-RC
CONN EDGECARD 100POS .125 SQ WW datasheet.pdf
IC FIFO SYNC 4KX9 15NS 32QFP datasheet.pdf
CONN HEADER 10POS VERT TIN datasheet.pdf
CONTROL LOGIC 24 IN 16 OUT 24V datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 250W datasheet.pdf
TRANS NPN DARL 100V 12A D2PAK datasheet.pdf
CABLE USB A-MINI B IP67 5M datasheet.pdf
RES 392 OHM 1/8W .25% AXIAL datasheet.pdf