Bourns Inc. 9250A-394-RC
9250A-394-RC picture photo
Mfg. Part Number
9250A-394-RC
Brief Description
FIXED IND 390UH 105MA 7.4 OHM TH
Datasheet Download
9250A-394-RC.pdf
Availability of 9250A-394-RC
QUANTITY
9250A-394-RC Order Process
Ship out your order
Specifications of 9250A-394-RC
Internal Part NumberEIS-9250A-394-RC
FamilyFixed Inductors
Series9250A
Material - CoreFerrite
Inductance390µH
Tolerance±10%
Current Rating105mA
Current - Saturation60mA
ShieldingShielded
DC Resistance (DCR)7.4 Ohm Max
Q @ Freq60 @ 790kHz
Frequency - Self Resonant6.2MHz
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Frequency - Test790kHz
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseAxial
Size / Dimension0.162" Dia x 0.410" L (4.11mm x 10.41mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)9250A-394-RC
Related Links9250A-, 9250A-394-RC Datasheet, Bourns Inc. Distributor
9250A-394-RC Details Description
Related parts for 9250A-394-RC
CAP CER 3.3UF 16V X7R 1206 datasheet.pdf
CAP TANT 150UF 10V 10% 2312 datasheet.pdf
THERMISTOR NTC GLASS 50KOHM AXL datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 22 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
COUNTER LCD 6 CHAR 100-240V PNL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 100W datasheet.pdf
CONN VT SHDR CPI HDR GOLD 32POS datasheet.pdf
DIODE ZENER 43V 2W SMBJ datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 100W datasheet.pdf