Bourns Inc. 9250A-825-RC
9250A-825-RC picture photo
Mfg. Part Number
9250A-825-RC
Brief Description
FIXED IND 8.2MH 26MA 119 OHM TH
Datasheet Download
9250A-825-RC.pdf
Availability of 9250A-825-RC
QUANTITY
9250A-825-RC Order Process
Ship out your order
Specifications of 9250A-825-RC
Internal Part NumberEIS-9250A-825-RC
FamilyFixed Inductors
Series9250A
Material - CoreFerrite
Inductance8.2mH
Tolerance±10%
Current Rating26mA
Current - Saturation15mA
ShieldingShielded
DC Resistance (DCR)119 Ohm Max
Q @ Freq40 @ 250kHz
Frequency - Self Resonant540kHz
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Frequency - Test250kHz
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseAxial
Size / Dimension0.162" Dia x 0.410" L (4.11mm x 10.41mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)9250A-825-RC
Related Links9250A-, 9250A-825-RC Datasheet, Bourns Inc. Distributor
9250A-825-RC Details Description
Related parts for 9250A-825-RC
RES SMD 1.58K OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 80POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
BERGSTIK II .100" SR STRAIGHT datasheet.pdf
SWITCH BASIC SUBMINI ROLLR LEVER datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 150W datasheet.pdf
CAP ALUM 100UF 20% 100V RADIAL datasheet.pdf
SWITCH PUSH SPST-NO 0.1A 12V datasheet.pdf
508 TB PLU PLU WF UP datasheet.pdf
CIR 20C 20#16 FR PIN RECP datasheet.pdf
RES ARRAY 7 RES 680K OHM 14SOIC datasheet.pdf
OSC MEMS CONFIGURABLE OUTPUT datasheet.pdf
FUSE BRD MNT 250MA 125VAC AXIAL datasheet.pdf