3M 926121-01-24-I
926121-01-24-I picture photo
Mfg. Part Number
926121-01-24-I
Manufacturer
Product Category
Rectangular - Board to Board Connectors - Board Spacers, Stackers
Brief Description
CONN HEADER 24POS .100" GOLD
Datasheet Download
926121-01-24-I.pdf
Availability of 926121-01-24-I
QUANTITY
926121-01-24-I Order Process
Ship out your order
Specifications of 926121-01-24-I
Internal Part NumberEIS-926121-01-24-I
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular - Board to Board Connectors - Board Spacers, Stackers
Series929
PackagingBulk
Number of Positions24
Pitch0.100" (2.54mm)
Number of Rows1
Row Spacing-
Length - Overall0.845" (21.47mm)
Length - Post (Mating)0.100" (2.54mm)
Length - Stack Height0.390" (9.90mm)
Length - Tail0.355" (9.02mm)
Mounting TypeThrough Hole
TerminationSolder
Contact Finish - Post (Mating)Gold
Contact Finish Thickness - Post (Mating)10µin (0.25µm)
ColorBlack
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)926121-01-24-I
Related Links926121-, 926121-01-24-I Datasheet, 3M Distributor
926121-01-24-I Details Description
Related parts for 926121-01-24-I
RES SMD 33.2K OHM 0.5% 1/8W 1206 datasheet.pdf
RES SMD 300K OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CABLE D-SUB-AFM25B/AE25M/AFM25B datasheet.pdf
TEMP SENSOR RTD 500 OHM 1206 datasheet.pdf
IC CLK BUFFER 1:10 100MHZ 20SSOP datasheet.pdf
CABLE TERM BLOCK W SERVO NC 1M datasheet.pdf
RES SMD 1.3K OHM 2W 2512 WIDE datasheet.pdf
CGRID VT SLOTTED HDR 30 SAU 68CK datasheet.pdf
CAP CER 15PF 25V NP0 0805 datasheet.pdf