3M 926141-01-08-EU
926141-01-08-EU picture photo
Mfg. Part Number
926141-01-08-EU
Manufacturer
Product Category
Rectangular Connectors - Headers, Male Pins
Brief Description
CONN HEADER 8POS .100" GOLD
Datasheet Download
926141-01-08-EU.pdf
Availability of 926141-01-08-EU
QUANTITY
926141-01-08-EU Order Process
Ship out your order
Specifications of 926141-01-08-EU
Internal Part NumberEIS-926141-01-08-EU
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular Connectors - Headers, Male Pins
Series929
PackagingBulk
Contact TypeMale Pin
Connector TypeHeader, Unshrouded, Breakaway
Number of Positions8
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.100" (2.54mm)
Number of Rows1
Row Spacing-
Contact Mating Length0.428" (10.87mm)
Mounting TypeThrough Hole
TerminationSolder
Fastening Type-
Features-
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness10µin (0.25µm)
ColorBlack
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)926141-01-08-EU
Related Links926141-, 926141-01-08-EU Datasheet, 3M Distributor
926141-01-08-EU Details Description
Related parts for 926141-01-08-EU
CONN FFC VERT 14POS 1.25MM PCB datasheet.pdf
IC CNTRLR TOUCH RES 16TSSOP datasheet.pdf
TVS DIODE 24VWM 43VC DO204AC datasheet.pdf
RES 88.7K OHM 1/2W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 50W datasheet.pdf
CAP FILM 2.2UF 5% 250VDC 2DIP datasheet.pdf
RES 26.1K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
HOOK-UP STRND 18AWG BLUE 1000' datasheet.pdf
RES SMD 10K OHM 0.16W 2512 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS .100" datasheet.pdf
CAP ALUM 3900UF 20% 400V SCREW datasheet.pdf
CAP FILM 2.4NF 3.5% 2000VDC RAD datasheet.pdf