3M 926141-01-27-I
926141-01-27-I picture photo
Mfg. Part Number
926141-01-27-I
Manufacturer
Product Category
Rectangular Connectors - Headers, Male Pins
Brief Description
CONN HEADER 27POS .100" GOLD
Datasheet Download
926141-01-27-I.pdf
Availability of 926141-01-27-I
QUANTITY
926141-01-27-I Order Process
Ship out your order
Specifications of 926141-01-27-I
Internal Part NumberEIS-926141-01-27-I
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular Connectors - Headers, Male Pins
Series929
PackagingBulk
Contact TypeMale Pin
Connector TypeHeader, Unshrouded, Breakaway
Number of Positions27
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.100" (2.54mm)
Number of Rows1
Row Spacing-
Contact Mating Length0.428" (10.87mm)
Mounting TypeThrough Hole
TerminationSolder
Fastening Type-
Features-
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness10µin (0.25µm)
ColorBlack
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)926141-01-27-I
Related Links926141-, 926141-01-27-I Datasheet, 3M Distributor
926141-01-27-I Details Description
Related parts for 926141-01-27-I
CONN BACKSHELL DB37 METAL PLATED datasheet.pdf
RES SMD 4.53KOHM 0.25% 1/8W 0805 datasheet.pdf
RES SMD 28.7K OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CABLE SMA PLUG-SMA PLUG RG58 12" datasheet.pdf
CAP CER 27PF 25V NP0 0402 datasheet.pdf
IC SUPERVISOR CPU 2K EEPR 8TSSOP datasheet.pdf
IC FPGA 331 I/O 484BGA datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 50W datasheet.pdf
RES 15K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
ANVIL datasheet.pdf
SWITCH THUMB 0.1A 250V/50V datasheet.pdf
OSC MEMS PROG 2.5V SMD datasheet.pdf