3M 926781-01-10-I
926781-01-10-I picture photo
Mfg. Part Number
926781-01-10-I
Manufacturer
Product Category
Rectangular - Board to Board Connectors - Board Spacers, Stackers
Brief Description
CONN HEADER 10POS .100" GOLD
Datasheet Download
926781-01-10-I.pdf
Availability of 926781-01-10-I
QUANTITY
926781-01-10-I Order Process
Ship out your order
Specifications of 926781-01-10-I
Internal Part NumberEIS-926781-01-10-I
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular - Board to Board Connectors - Board Spacers, Stackers
Series929
PackagingBulk
Number of Positions10
Pitch0.100" (2.54mm)
Number of Rows1
Row Spacing-
Length - Overall1.245" (31.62mm)
Length - Post (Mating)0.100" (2.54mm)
Length - Stack Height0.600" (15.24mm)
Length - Tail0.545" (13.84mm)
Mounting TypeThrough Hole
TerminationSolder
Contact Finish - Post (Mating)Gold
Contact Finish Thickness - Post (Mating)10µin (0.25µm)
ColorBlack
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)926781-01-10-I
Related Links926781-, 926781-01-10-I Datasheet, 3M Distributor
926781-01-10-I Details Description
Related parts for 926781-01-10-I
IC MCU 8BIT 3.5KB OTP 28SOIC datasheet.pdf
RES SMD 12.1K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CAP ALUM 560UF 20% 220V SNAP datasheet.pdf
IC REG CTRLR BUCK PWM 48-QFN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 75W datasheet.pdf
CAP CER 240PF 100V 1% BP 0805 datasheet.pdf
RES 1.05M OHM 1/2W 2% AXIAL datasheet.pdf
Connector Receptacle 37 Position 0.100" (2.54mm) Tin Through Hole, Right Angle datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X25MM R-TAB T766 datasheet.pdf
CAP FILM 100NF 5% 630VDC RAD datasheet.pdf