3M 926781-01-27-I
926781-01-27-I picture photo
Mfg. Part Number
926781-01-27-I
Manufacturer
Product Category
Rectangular - Board to Board Connectors - Board Spacers, Stackers
Brief Description
CONN HEADER 27POS .100" GOLD
Datasheet Download
926781-01-27-I.pdf
Availability of 926781-01-27-I
QUANTITY
926781-01-27-I Order Process
Ship out your order
Specifications of 926781-01-27-I
Internal Part NumberEIS-926781-01-27-I
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular - Board to Board Connectors - Board Spacers, Stackers
Series929
PackagingBulk
Number of Positions27
Pitch0.100" (2.54mm)
Number of Rows1
Row Spacing-
Length - Overall1.245" (31.62mm)
Length - Post (Mating)0.100" (2.54mm)
Length - Stack Height0.600" (15.24mm)
Length - Tail0.545" (13.84mm)
Mounting TypeThrough Hole
TerminationSolder
Contact Finish - Post (Mating)Gold
Contact Finish Thickness - Post (Mating)10µin (0.25µm)
ColorBlack
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)926781-01-27-I
Related Links926781-, 926781-01-27-I Datasheet, 3M Distributor
926781-01-27-I Details Description
Related parts for 926781-01-27-I
RES ARRAY 13 RES 3.3K OHM 14SOIC datasheet.pdf
CAP ALUM 6800UF 20% 63V SNAP datasheet.pdf
DSP 16BIT W/DDR CTRLR 400-MAPBGA datasheet.pdf
CAP CER 0.047UF 50V AXIAL datasheet.pdf
CAP MICA 820PF 5% 500V RADIAL datasheet.pdf
CIG SCKT SML PNL PORCELAIN SCREW datasheet.pdf
CONN PLUG 3POS W/SKT INLINE datasheet.pdf
CONN BACKSHELL W/CLAMP SZ 12 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 200W datasheet.pdf
RES 274K OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 2.2PF 50V NP0 0805 datasheet.pdf