3M 929400-01-05-RK
929400-01-05-RK picture photo
Mfg. Part Number
929400-01-05-RK
Manufacturer
Product Category
Rectangular Connectors - Headers, Male Pins
Brief Description
CONN HEADER .100 SNGL STR 5POS
Datasheet Download
929400-01-05-RK.pdf
Availability of 929400-01-05-RK
QUANTITY
929400-01-05-RK Order Process
Ship out your order
Specifications of 929400-01-05-RK
Internal Part NumberEIS-929400-01-05-RK
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular Connectors - Headers, Male Pins
Series929
PackagingBulk
Contact TypeMale Pin
Connector TypeHeader, Unshrouded, Breakable
Number of Positions5
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.100" (2.54mm)
Number of Rows1
Row Spacing-
Contact Mating Length0.295" (7.49mm)
Mounting TypeThrough Hole
Features-
Contact FinishTin
Contact Finish Thickness100µin (2.54µm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)929400-01-05-RK
Related Links929400-, 929400-01-05-RK Datasheet, 3M Distributor
929400-01-05-RK Details Description
Related parts for 929400-01-05-RK
IC REG CHARGE PUMP 5V 50MA 8SOIC datasheet.pdf
CAP TANT 10UF 20V 10% RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 75W datasheet.pdf
CONVERT DC/DC 2W 12V 83.3MA OUT datasheet.pdf
UNIVERSAL MAT UMQ-2554-D datasheet.pdf
RES NETWORK 2 RES 10K OHM 1610 datasheet.pdf
IC SRAM 128K X 8 5.0V 32-TSOP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS .100" datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 9 Position Through Hole Solder datasheet.pdf